Ara
  • Berk Tavsan

Wedge Trade Stratejisi

En son güncellendiği tarih: 30 Eki 2019

Merhaba bu yazımızda sizlere Wedge'lerin tanımlanmasından ve trade stratejisinden bahsedecegiz.


Wedge'ler yapısı itibariyle bir markette görebileceginiz en güçlü hareketlerden biridir. Birazdan görseller üzerinde wedge'leri incelemeye baslayacagız fakat bunun öncesinde gelin bir wedge'i tanımlarken o andaki market yapısına ve bir wedge'i olusturan psikolojik altyapıya bakalım; olustugu yere göre minör ya da major bir trendin sonunda görülürler ve genellikle bir trendin bitmek üzere oldugunu haber verirler. Bitmek üzere olan bir trendteki son çırpınıslar olarak nitelendirmek sanırım dogru bir tanımlama olacaktır. Wedge yapısı tamamlandıktan sonra market genellikle tüm hareketin basladıgı noktaya geri döner.


Birbiri ardına gelen fakat birbirinden daha kısa olan yeni yüksek yapılar...


Wedge'ler 5 dalgalı yapılardır, bunlardan 3'ü trend yönünde hareket ederken(Mavi dalgalar) 2 tanesi trendin tersi yönde(Kırmızı dalgalar) hareket eder.


1. 3. ya da 5. dalga diger dalgalardan uzun olmalıdır fakat markette incelerken göreceksiniz ki, genellike digerlerinden uzun dalga, 1. dalgadır. 3. dalga 1-3-5 ile kıyaslandıgında en kısa dalga olmamalıdır. 1. dalga en uzun oldugunda 5. dalga en kısa olmalıdır, 5. dalga en uzun oldugunda 1. dalga en kısa dalga olmaldır.


3. dalganın en uzun dalga oldugu çok nadir görülür.


Wedge'leri incelerken 2-4 trendline'ı ve 1-3 trendline'ı çizilir. 1. dalga en uzun dalga oldugunda çizilen trendline'ların birbirine yaklasmakta olduklarını göreceksiniz, bu durum 5. dalganın en uzun oldugu durumlarda yaklasmak yerine genislemek seklinde gerçeklesebilir.

1. dalganın en uzun oldugu durumlarda genellikle 1-3 trendline'ı çizildiginde 5. dalganın bu trendline önce kırdıgı ardından tekrar geri döndügü görülecektir.


Bir wedge'i tanımlarken en önemli nokta 2-4 trendline'ıdır, bu trendline'a "baseline" ismi verilir. 2-4 trendline'ı temiz ve kolayca seçilebilir olmalıdır, sahsen 2-4 trendline'ı temiz olmayan wedge'leri trade ederken iki kat dikkat etmenizi tavsiye ederim.


Wedge'lerde aradıgımız bir diger özellik "overlapping" dedigimiz 4. dalganın 2. dalganın bölgesine girmesi durumudur. Asagıdaki görselde görebileceginiz üzere, 4. dalga 2. dalganın fiyat bölgesine girmistir bu duruma "overlapping" ismini veriyoruz; wedge trade ederken her ne kadar overlapping zorunlu olmasada marketten edindigim tecrübelere dayanarak overlapping olmayan wedge'leri trade etmemenizi tavsiye ederim

Wedge'leri trade ederken 2 farklı strateji kullanabiliriz;


Strateji -1- (Agressive Trading)


Yazının basında genelde 1. dalganın en uzun dalga olarak karsımıza çıktıgından söz etmistik, birinci stratejiyi 1. dalga 3. dalgadan uzun oldugunda kullanacagız (bu durumda 5. dalganın en kısa dalga olacagını öngörüyoruz)


1. adım; 1. dalga ile 3. dalganın boyunu kıyasla 1. dalga 3. dalgadan daha uzunsa 2. adıma geç. (Genelde 3. dalga 1. dalganın %61.8'i kadardır)


2. adım; 3. dalganın boyunu ölç ve bunu kopyalayarak 4. dalganın bittigi yere kopyala ve stopu bu seviyenin üzerine yaz (bu seviye geçilirse 3. dalga en kısa dalga olacagı için burada stop oluyoruz) (Genelde 5. dalga 1. dalganın %61.8'i kadardır)

3. adım; 5 dalga 1-3 trendline'ına degdigi anda ters yönde islem acılır (Bizim örnegimizde short pozisyon)


Strateji -2-


1. adım; 3. dalganın en kısa dalga olmadıgını kontrol et.


2. adım; 2-4 trendline'ı kırıldıgında isleme gir.


Hedef Stratejisi


Wedge'leri trade ederken daha önce hiç bir yerde duymadıgınızı düsündügüm bir zaman kuralımız olacak, bekledigimiz hedefe, bekledigimiz zamanda ulasmasını bekleyecegiz zaman bitttiginde islemden çıkacagız (Ya da tercihen iç yapıya göre stop tasıyarak islemde kalabiliriz)


Zaman kuralımıza göre, wedge olustugu sürenin yarısından önce, minimum %50'sine genellikle basladıgı yere geri dönmelidir. Zaman'ı ölçmek için fibonacci time zone aracımızı alarak yapının basladıgı noktaddan bittigi noktaya çekiyoruz, ayarlardan 1.5 seviyesini ekliyoruz ve zamanı isaretliyoruz. Ardından hedeflerimizi isaretlemek için fibonacci retracement aracımız ile yapının basladıgı noktadan bittigi noktaya bir fibonacci çekiiyoruz ve %50 seviyesi ile %100 seviyesini isaretliyoruz.


(Fibonacci retracement kullanımı; https://youtu.be/NG3qypgAUL0)


1. hedef olan %50 retracement seviyesine ulasıldıgında islemin yarısı kapatılarak stop isleme girdigimiz seviyeye çekilir, zaman kısıtımız içerisinde %100 retracement seviyesine ulasılırsa islemin tamamı kapatılır.


Zaman bitmesine ragmen islem hedefine ulasmaz ise islem tamamen kapatılır (Ya da tercihen stop tasıyarak açık bırakılır)


Wedge'leri trade ederken 2-4 trendline'ı kırıldıktan sonra verdikleri tepkiyi iyi izlemelisiniz genellikle çok hızlı tepkileer görürsünüz, hızlı tepki vermeyen kararsız wedge'leri trade ederken acaba bir noktada bir yanlıslık mı yaptım diye düsünebilirsiniz.


Basarılar...

259 görüntüleme3 yorum

©2019 by abc Trading